EASYDOOR – Kick-off és projektnyitó
Az EASYDOOR “Hagyományaink és forrásaink rendszerszerű felfedezésének támogatása” (Easing Access to Systemic Discovery of Our Origins and Resources) című, ROHU456 azonosítószámú projekt keretében Kick-off és projektnyitó rendezvényt szervezett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat, mint a stratégiai projekt Vezető Partnere. A rendezvényre 2021. október 20-án került sor a kedvezményezettek képviselőinek részvételével, a járványügyi helyzet okán online formában. A rendezvényt Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg köszöntő beszédével, majd Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket, tekintettel arra, hogy a projekt szoros együttműködésben valósul meg két Szatmár megyei partnerünkkel: a Szatmár Megyei Tanáccsal és a Szatmár Megyei Múzeummal. A projekt megvalósításban részt vevő további magyarországi kedvezményezettek a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. és a Kölcsey Televízió Műsorszolgáltató Nonprofit Kft. A rendezvényen bemutatásra kerültek a projekt átfogó céljai és a főbb feladatok, a projekt kedvezményezettek felvázolták konkrét vállalásaikat, az eddig elvégzett tevékenységeiket, bemutatták az általuk megvalósított projektrész ütemtervét és aktuális előrehaladását, valamint beszámoltak a projekt keretében megvalósuló különböző turisztikai fejlesztések előkészítettségének előrehaladásáról, és bemutatták a releváns beruházások terveit. A rendezvény keretében lehetőség nyílt az általános projekt menedzsment és elszámolási kötelezettség kapcsán felmerült technikai kérdések megválaszolására is.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat a projekt keretében összesen 16 beruházási helyszínen valósít meg turisztikai-örökségvédelmi fejlesztést.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztés Alap által, az Interreg V-A Románia-Magyarország együttműködési program finanszírozásával valósul meg, és közvetlenül hozzájárul a program „Közös védekezés, valamint a közös értékek és források hatékony felhasználása (Együttműködés a közös értékek és erőforrások mentén)” prioritási tengelye mentén a „A természeti, történelmi és kulturális örökség fenntartható kihasználása a támogatható területen” egyedi célkitűzéshez.
A projekt összköltsége: 12 504 461,95 EUR
A projekt megvalósításának időtartama: 2020. 10. 01 – 2023. 01. 31.
”Jelen szöveg tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.”
Sajtóközlemény
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Vezető Partnerként valósítja meg az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretében végrehajtásra kerülő, ROHU456azonosítószámú, EASYDOOR “Hagyományaink és forrásaink rendszerszerű felfedezésének támogatása” (Easing Access to Systemic Discovery of Our Origins and Resources) című projektet.
A projekt célja, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár Megye természeti és kulturális örökségét interaktív és korszerű módon mutassa be, illetve összekösse a már meglévő turisztikai attrakciókat, és azok szinergiáit erősítse. A fejlesztések helyszínei meglévő vonzerők közelében találhatóak, így további programot adnak az adott térségbe érkező látogatóknak, növelve a vendégéjszakák számát. A fenntartható fejlesztése céljából egy egységes, koherens határon átnyúló turisztikai térség jön létre, a meglévő épített kulturális, történelmi és természeti örökségi értékekre alapozva.
Az együttműködésben részt vesz az SZSZBMFÜ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft, a „Kölcsey” Televízió Műsorszolgáltató Nonprofit Kft., a Szatmár Megyei Tanács (Románia), valamint a Szatmár Megyei Múzeum (Románia), amelynek során a következő projektelemek valósulnak meg:
A projekt fejlesztési kezdeményezései nem kizárólag egyetlen speciális korosztályra fognak összpontosítani, sokkal inkább arra, hogy kifinomult turisztikai kínálattal, marketinggel és informatikai eszközökkel célozzák meg a régióba látogató turistákat és az itt lakókat.
A projekt összköltsége: 12 504 461,95 EUR
A projektet az Európai Unió támogatja az Európai Regionális Fejlesztés Alap által, Románia és Magyarország társfinanszírozásával.
”Jelen Sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.”
SAJTÓKÖZLEMÉNY
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat vezető partnerként valósítja meg - az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretében végrehajtásra kerülő – a ROHU-456 azonosítószámú,
EASYDOOR “Hagyományaink és forrásaink rendszerszerű felfedezésének támogatása” (Easing Access to Systemic Discovery of Our Origins and Resources)
című projektet.
Az egyházi örökségi helyszínek tekintetében sikeresen lezajlott a közbeszerzési eljárás, márciusban megkötésre kerültek a Tervezési és kivitelezési szerződések 15 projekthelyszín esetében.
A Nagyari Református Templom csúcsdíszében időkapszulát találtak a szakemberek a felújítás során. A leletet a Debreceni Református Kollégium Múzeumába szállították.
Megindult a festőrestaurátori kutatás a nyírtassi református templomban. A festőrestaurátori kutatás célja annak megállapítása volt, hogy a templombelsőben fellelhető-e középkori falkép, vagy falkép-töredékek. Erre egyértelműen pozitív a válasz, hiszen a hajó szentélyhez közelebb eső oldalfalán több rétegben tárulnak fel gótikus falképek töredékei. Az értékes töredékek vastag barnásszürke homokos vakolat alól kerültek feltárásra.
A hajó keleti, egykori szentély felé elhelyezkedő szakasza (Nyírtass Református Templom).
Képek a terveknek megfelelő ütemezés szerint haladó beruházási folyamatról.
Tarpa Református Templom
Eperjeske Református Templom felújítása Kállósemjén Görögkatolikus Templom felújítása
Kállósemjén Görögkatolikus Templom felújítása
Mátészalka Római Katolikus Templom felújítása
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez. A Program folytatja a régióban megvalósított határmenti együttműködéseket, összköltségvetése hozzávetőleg 232 millió euró, amelyből 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó vissza nem térintendő támogatás. A támogatható határmenti terület a következő megyéket foglalja magában: Satu Mare, Bihor, Arad és Timiș a román oldalon, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád a magyar oldalon.
Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
https://szszbmo.hu/easydoor-rohu456