Megyei klímastratégia kidolgozása
Szabolcs-Szatmár Bereg megyében
KEHOP-1.2.0.-15-2016-00012 „Klímastratégia kidolgozása, Éghajlat-változási Platform létrehozása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében„
Kedvezményezett: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat
Támogatás összege: 30 000 000.- Ft
Támogatás intenzitása: 100%
A projekt tervezett befejezés dátuma: 2018. április 30.
A program bemutatása
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat és az Integráció a Minőségi Fejlesztésért Alapítvány, mint konzorciumi partner legfontosabb célja Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében klímastratégia kidolgozása a globális éghajlatváltozást előidéző folyamatok mérséklése, illetve az elkerülhetetlen következményekre való felkészülés és alkalmazkodás, a kerületi szinten rendelkezésre álló eszközökkel.
A XX. század folyamán a műszaki fejlődés, a tömegtársadalom kialakulása és a fejlett országokban tapasztalható életszínvonal-növekedés oda vezetett, hogy napjainkban döntően nem az ipari termelés, hanem a „fogyasztók”, mi magunk okozzuk a káros folyamatok jelentős részét.
A kommunális és lakossági szektor energiafelhasználása, közlekedése és hulladékgazdálkodása felelős a globális ÜHG-kibocsátások harmadáért. Ingatlanjaink fenntartása (döntően a fűtés), a közlekedés, a melegvíz-előállítás és elektromos berendezéseink használata egyre növekvő mennyiségű energiát igényel. Az utóbbi években a kibocsátás csökkentését célzó intézkedések, az egyre szigorúbb szabályozások a háztartási és kommunális szektort nem érintették. Így ezen a területen a kibocsátások visszafogására nagy lehetőségek vannak: ésszerű energiahasználattal és takarékossággal nagyarányú csökkentés érhető el.
Fontos meglátnunk, hogy bár a káros kibocsátások csökkentéséhez a jelenlegi energiafelhasználás csökkentésére van szükség, az élet minőségének csökkenésével nem kell együtt járnia. Az energia- és nyersanyagpazarlás megszüntetése ésszerűbb erőforrás felhasználást, jobb minőségű környezetet, jobb minőségű életet jelenthet. A jelenlegi fogyasztási szint (sem az energia, sem az anyagi javak fogyasztása terén) nem tartható fenn. Ez korlátozásokat, kényelmetlenségeket jelent a jóléti társadalomban megszokottakhoz képest, megvalósításához gondolkodásmódunk megváltoztatására van szükség. Egy ember csak kismértékben járul hozzá a klímaváltozást előidéző okokhoz, a káros következményeket mindannyiunknak viselnünk kell. Idejét múlt a szemlélet, mely szerint a világ, hazánk, városunk sorsáért a politikusok felelősek. Közös a felelősségünk, társadalmi és gazdasági helyzetünknek megfelelően minden lakosnak ki kell venni részét a feladatokból.
A KLÍMABARÁT TELEPÜLÉSEK SZÖVETSÉGÉNEK ALOLDALA AZ ALÁBBI LINKEN ÉRHETŐ EL: