Hamarosan az eddiginél is nagyobbat nézünk. Olyan kastélyok, kúriák, templomok újulnak meg szerte a megyében, amelyek mágnesként vonzhatják a turisztikai attrakciókra fogékony látogatókat.
Négy integrált turisztikai projekt van folyamatban nyártól.” Seszták Oszkár
– A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) forráskeretének egyik prioritása a turizmus fejlesztése – jelentette ki Oláh Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium regionális fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára a nyíregyházi szakmai fórumon.
Elmondta: – Szabolcs-Szabolcs-Szatmár-Bereg turizmusának fejlesztésében az elkövetkező években a pontszerű, egy-egy településre fókuszáló fejlesztések helyett térségi alapon szerveződő desztinációk, turisztikai térségek kialakítása a cél. Ehhez a megye meglévő, turisztikai értékeinek fejlesztésére és hálózatba szervezésére van szükség.
Ennek alapja a megye négy néprajzi és földrajzi tájegysége: a Nyírség, Szatmár-Bereg, a Nyíri Mezőség és a Rétköz. A koordinálás a megyei önkormányzat feladata.
– A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program támogatásával a megye területén négy integrált turisztikai projekt van folyamatban nyártól. Ezek összesen több mint 4 milliárd forintnyi turisztikai fejlesztést tesznek lehetővé összesen 45 településen 55 turisztikai látványosság, vonzerő kialakításával. Ez egy olyan rendkívül nagy vállalkozás, melynek sikeréért négy széleskörű konzorcium alakult – fogalmazott Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke, hozzátéve:
Kilátó épül a nagyközséghez tartozó Hoportyón.” Dr. Simonné dr. Rizsák Ildikó
– Az a közös cél, hogy közös turisztikai értékké fejlesszük a Nyírség épített és természeti értékeit, bekapcsolni a turizmus vérkeringésébe az eddig kevéssé ismert turisztikai vonzerőket, illetve a turisztikai termékcsomagok létrehozásával növelni a látogatók tartózkodási idejét a megyében.
„A Nyírség turisztikai kínálatának integrált fejlesztése – Örökségturisztikai és aktív turisztikai hálózatok, termékcsomagok fejlesztése a Nyírségben” elnevezésű projekt keretében huszonegy településen lesz idegenforgalmi beruházás.
A Nyírség kiemelt örökséghelyszíneiként látogatóbarátabbá fejlesztik a kállósemjéni Kállay-kúriát, befejeződik a baktalórántházi Dégenfeld-kastély turisztikai korszerűsítése, megújul a nyírbátori minorita templom kolostorszárnya és kolostorudvara, helyreállítják a gótikus eredetű nyírbélteki, ófehértói, máriapócsi római katolikus templomokat.
Kialakítják a nyírvasvári barokk múzeumkápolnát, megújulnak Nyírmihálydiban és Piricsén a református műemléktemplomok, folytatódik a késő gótikus nyírbátori görögkatolikus templom restaurálása, a kállósemjéni, a nagykállói és a nyírbogáti görögkatolikus templomok helyreállítása szintén a fejlesztés része.
Tuzson János látogatóközpont jön létre Bátorligeten, a vajai őstavat turisztikai célra hasznosítják, Nyírbogáton pedig az Alföld legmagasabb pontját, a Hoportyót fejlesztik.
A Nyírség kiemelt rendezvényhelyszíneiként Biriben a tócsnifesztivál, Vállajon a strudlifesztivál, Nagykállóban Harangod, Nyírbogáton pedig a Bogáti forgatag otthonául szolgáló helyek szépülhetnek meg. Mindemellett hozzájárulnak a leveleki strand fejlesztéséhez, illetve az apagyi, valamint máriapócsi horgásztavak megújulásához.
– Garantáltan növekedni fog a kirándulni és kikapcsolódni vágyó látogatók száma Nyírbogáton: kilátó épül majd a nagyközséghez tartozó Hoportyón, az Alföld legmagasabb pontján.
Saját hang- és fénytechnikával büszkélkedhet a jövőben a Bogáti Forgatag, a rendezvény helyszíne nagysátorral, a műfüves pálya melletti terület pedig öltöző-, tisztálkodóhelyiséggel bővül majd – mondta el lapunk érdeklődésére dr. Simonné dr. Rizsák Ildikó, a nagyközség polgármestere.
Fotó: M. Magyar László
Forrás: Szon.hu