Szent László út projekt és kiállítás megnyitó Máriapócson
Az „Örökség, ami összeköt- Szent László emlékezete Közép – Európában - EFOP-5.2.2-17-2017-00133” projekt nyitókonferenciájára került sor 2018. február 3-án Nemzeti Kegyhelyünkön, Máriapócson.
A konferenciát és kiállítást Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke nyitotta meg, majd Kapin István, a Hierotheosz Egyesület elnöke beszélt az egyesület küldetéséről és átfogó céljairól, valamint a projekt aktualitásáról. Ezután Kiss András, a Hierotheosz Egyesület főtitkára ismertette a projekt szakmai céljait, hátterét és alap ötletét, illetve pár szóban összefoglalta a projekt által érintett helyszíneket és szakmai célokat.
Hegedüs Csilla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető alelnöke előadásában bemutatta a Szent László útvonalat és kiállítást. Kifejezte köszönetét a Magyar Kormány, Seszták Miklós miniszter úr és Seszták Oszkár elnök úr felé, amiért támogatásukkal mindig kifejezték, hogy számukra is fontos, értékes ez a projekt, ill. hangsúlyozta, hogy számukra, Romániában élő magyarok számára mennyire fontos, hogy megmutassák, milyen épített és szellemi örökséget tettek ők is le a történelem asztalára. Elmondta, hogy büszkék rá, hogy a 21. században egy magyar szentet „brand-elhetnek”, akinek a kultusza ma is élő az egész Kárpát-medencében, és amely kultusz segíti őket az anyanemzettel való összetartozás megélésében.
Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita bemutatta Szent László, a keresztény lovagkirály életét és legfontosabb tetteit, illetve beszélt arról, hogy az 1054-es egyházszakadás után hogyan alakult a magyar keleti szertartású keresztények sorsa, és miért fontos Szent László személye és törvényei ma is a görögkatolikusok számára.
Fodor József, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye helynöke arról beszélt, mennyire élő a Szent László kultusz Nagyváradon, és hogyan néz ki náluk egy Szent László ünnep. Kifejezte háláját, hogy a kommunista elnyomás után végre újra szabadon tisztelhetik Szent László magyar királyt.
Gaal Gergely, országgyűlési képviselő, a Szent László-év tanácsadó testületének elnöke elmondta, hogy az elmúlt évben több, mint 100 helyszínt látogattak meg a Szent László-év kapcsán, ezzel hangsúlyozva, milyen nagy az érdeklődés és az igény ma is Szent László élete és kultusza iránt. Beszélt arról is, hogy milyen jelentőséggel bír szent királyunk személye a magyar identitástudatunk formálásában és megtartásában a teljes Kárpát-medence területén, Krakkótól Zágrábig.
A rendezvényt jelenlétükkel megtisztelték még: Orosz Atanáz, a Miskolci Egyházmegye megyéspüspöke, illetve Szocska A. Ábel, a Nyíregyházi Egyházmegye apostoli kormányzója is.