Stelbaczky Tibor nagykövet (Coreper I) az Állandó Képviseleten fogadta a Tisza Európai Területi Társulás (Tisza ETT) magyar-ukrán küldöttségét.
Magyar részről jelen volt Seszták Oszkár elnök, a Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei Közgyűlés elnöke és a Régiók Bizottsága magyar küldöttségének tagja, valamint Szabóné Cap Andreaigazgató. Ukrán részről Mykhailo Rivis, társelnök, Kárpátalja Megyei Tanács elnöke, Volodymyr Chubirko, a Tisza ETT Felügyelő Bizottságának elnöke, valamint Jevcsák Juditigazgatóhelyettes vett részt a találkozón.
Bocskor Andrea, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője 2016. április 21-én Brüsszelben fogadta a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT) delegációját, amely a Régiók Bizottsága által szervezett EGTC Platformra érkezett az Európai Unió fővárosába.
Az Európai Unióban számos határon átnyúló együttműködés működik, amelyek között a magyar-ukrán kezdeményezés egyedülálló, hiszen ez az első, amely egy EU-tagállam és egy nem EU-tagállam szomszédos területei között jött létre. A társulás célja, hogy olyan modell-értékű együttműködést alakítsanak ki, mely a közös európai normák mentén igyekszik előmozdítani a térség gazdasági és társadalmi fejlődését, „a lokális együtt gondolkodást”.
A találkozó során a delegáció részletesen beszámolt Stelbaczky Tibor nagykövetnek a magyar-ukrán együttműködés létrejöttéről és a jövőbeli terveikről. A Tisza ETT-t 2015 októberében hozta létreSzabolcs-Szatmár Bereg Megye szomszédos ukrán partnerével, Kárpátalja Megyével. Az ukrán partnerek a találkozó folyamán hangsúlyozták, hogy rendkívül nagyra értékelik és köszönik a magyar kormány (a Külgazdasági és Külügyminisztérium) segítségét, amely lehetővé tette számukra a Tisza ETT létrehozását. Elmondták, hogy a Régiók Bizottsága meghívására vettek részt az európai területi társulások platformján, ahol elsőként nyílt alkalmuk a kezdeményezésük bemutatására EU-s intézményben Brüsszelben.
Stelbaczky Tibor nagykövet üdvözölte a kezdeményezést, amely közvetíteni tudja az európai értékeket, fontos együttműködési mintaként szolgálhat más szomszédos régiók számára is. Jelezte, hogy Magyarország valóban komoly diplomáciai erőfeszítéseket tesz Ukrajna Európai Unióhoz való közeledésének elősegítéséért és mind a Miniszterelnökség, mind pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogató szándéka Ukrajna vonatkozásában töretlen. Hangsúlyozta továbbá, hogy magyar kormány minden eszközzel igyekszik elősegíteni, hogy Ukrajna megkaphassa a vízummentességet.
Végezetül reményét fejezte ki, hogy a társulás által – a még csak stratégiai terv szintjén létező elképzelések – megvalósulnak majd a jövőben, melyhez felajánlotta az Állandó Képviselet segítségét az EU-s intézményekkel, döntéshozókkal való kapcsolatfelvételéhez.
Forrás: brusszel.eu