„Vizek és mesterségek” című konferencián a klímaváltozás okozta ár- és belvíz, valamint a szárazság következtében jelentkező kihívásokról tanácskoztak a résztvevők.
Baracsi Endre, a megyei közgyűlés alelnöke beszédében hangsúlyozta, mindenkinek törekednie kell természeti kincsünk megőrzésére. A Föld háromnegyedét borítja víz, ennek azonban csak 1 százaléka alkalmas emberi fogyasztásra. Érdekességképpen-, ha a világ minden vizét egy vödörbe öntenénk, az emberi fogyasztásra rendelkezésre álló édesvíz kevesebb, mint egy teáskanálnyi lenne!
A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Szervezete célként tűzte ki a felnövekvő nemzedék bevonását vizeink megismerésére és védelmére.
A szervezet által meghirdetett pályázatokra az óvodás és iskolás gyermekek közel ezer rajzzal pályáztak, melynek díjátadóját a Föld Napja rendezvény keretén belül tervezik átadni. A középiskolások szakmai dolgozatokkal nevezhettek, melyből hat pályázatot jutalmaztak, melyeket Bodnár Gáspár vízügyi igazgató adott át.
Majd a szakmai konferencián Reich Gyula, a Vízügyi Tudományos Tanács tagja a Kvassay Jenő tervről tartott előadást. A nemzeti vízstratégia kapcsán kifejtette, elődeink még csak a víz gyors elvezetésére és a folyók szabályozására helyezték a hangsúlyt, míg napjainkban a vizek hasznosítása, megtartása a legfőbb feladat.
A konferenciát Kéry Péter: A folyók ölelése című film bemutatójával zárták.