Gyümölcslé – Tiszadadáról

Megyénk több községe is az önellátás jegyében szervezte meg gazdasági életét az elmúlt években, e települések közé tartozik Tiszadada is. Az önkormányzati földeken termesztett növényeket a falu konyháján dolgozzák fel, a tyúkfarm tojásainak egyharmadát a száraztészta-üzem használja fel. A tésztafélék nagy része is a helyi konyhára kerül, míg a felesleget értékesítik. A helyi terményeket feldolgozó üzemek sorát bővíti az az új gyümölcslégyártó üzem, amit ünnepség keretében csütörtökön avattak fel.

Az üzemnek otthont adó épület igencsak sok mindenről tudna mesélni az utókornak. Egykoron ugyanis a mozi működött benne, szinte minden idősebb helybelinek fűződik hozzá valamilyen emléke – vagy legendás filmek vagy kibonatkozó szerelmek formájában. Amikor a mozik korszaka véget ért, egy vállalkozó pékséget üzemeltetett az önkormányzat tulajdonában lévő épületben, azonban néhány év múlva csődöt jelentett be, magára maradt a megüresedett épület. Nem kapott szerepet, s az idő múlása megviselte: beszakadt a teteje, omlottak le a falak. A település vezetőinek sok gondot okozott, hogy mi legyen az árva, a pusztulás szélére jutott ingatlannal, amikor meghallották, hogy az egyes községek gyümölcslégyártó üzemet működtetnek. Ez adta az ötletet, hogy az egykori moziból üzem legyen. Az elképzelésből valóság lett, s már a csütörtöki ünnepségen is meg lehetett kóstolni az ott gyártott, almából készített ivólevet.
Ezt a meseszerű, de nagyon is igaz történetet Mizser Zsolt polgármester elevenítette fel köszöntő beszédében. Mint elmondta, pályáztak az épület felújítására, a gépek beszerzésére.
– Büszke vagyok arra, hogy a villanyszerelési és a fűtési munkálatokon kívül minden más munkát a közfoglalkoztatott dolgozóink végeztek el. Szerepet és értelmet kapott az épület, amelyben további értékeket hozhatunk létre. Bízom benne, hogy sikerül majd újabb ötleteket is megvalósítanunk, hiszen ezzel a beruházással is nagyot léptünk előre – jelentette ki a település vezetője.

Az avató ünnepséget megtisztelte jelenlétével Szulimán Zsolt, a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkárság Közfoglalkoztatási Stratégiai és Koordinációs Főosztályának főosztályvezetője is.
– Hálás feladat egy üzem avatása. A tiszadadai önkormányzat élt a belügyminisztériumi források lehetőségével, s a közfoglalkoztatás keretében létrehozta ezt az üzemet. A községben nem ez az első ilyen jellegű intézmény, hiszen van varroda, kézműves ház, tyúkfarm. Egyrészt fontos a több lábon állás, másrészt ezek a gazdasági egységek munkát adnak az embereknek, megélhetést jelentenek a helybelieknek – fogalmazott a főosztályvezető. – Ha munka van, minden van. A kormány nagy figyelmet szentel a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatására, a Belügyminisztérium ad támogatást a fejlesztésekhez, a termelőkapacitás növeléséhez. A termelés rövid távon a közfoglalkoztatás keretében történik, hosszú távon azonban a nyílt piaci lehetőségekkel is lehet már számolni. Az értékteremtő munkáknak köszönhetően stabilabb lesz az önkormányzatok helyzete. A kormány megemelte a minimálbért, ez is motiváló tényező az értékteremtő munkára, hiszen az emberek dolgozni szeretnének, s nem a segélyre várni. Bár a vírusjárvány mindenhol megnehezítette a mindennapi életet, a nehézségek ellenére ezt az üzemet is sikerült megvalósítani. Köszönet mindazoknak, akik közreműködtek a létrehozásában.

 

Elmondta gondolatait Román István megyei kormánymegbízott is. Utalt arra, hogy a magyar vidék egy időben nem kapta meg a neki járó rangot, a 2010 előtti években a liberális szemlélet középkori csökevénynek tekintette a falvakat. Utána nagyot fordult a világ, a régivel szöges ellentétben állt az új nézet: a vidékre szükség van, értelmes és okos emberek élnek a falvakban, dolgozni akarnak, értéket akarnak teremteni. Éppen olyan terveik és vágyaik vannak, mint a városokban élő kortársaiknak. Ezért épültek a falvakban többek között orvosi rendelők, bölcsődék, óvodák, s a közfoglalkoztatás is újabb lehetőségeket teremtett. Tiszadadán is megépült többek között a tojásüzem, a tésztaüzem, a gyümölcslégyártó üzem, amik értéket teremtenek, hozzájárulnak a megújuláshoz, az önfenntartáshoz. Beszéde végén a kormánymegbízott megköszönte a Belügyminisztériumnak a támogatást, a megyei kormányhivatal dolgozóinak pedig azt, hogy segítik az önkormányzati programok megvalósulását.

– A tiszadadaiakra büszke vagyok, mert az ötleteiket nagy-nagy kitartással megvalósítják – emelte ki ünnepi beszédében dr. Vinnai Győző, a térség országgyűlési képviselője. – 2010-ben csődtömeget vett át a FIDESZ-kormány, magas volt a munkanélküliek aránya. A kormány azt tűzte ki célul, hogy segély helyett munkát kapjanak az emberek. Akkor megyei kormánymegbízottként jártam a falvakat, adósságkonszolidáció ügyében egyeztettem a polgármesterekkel. Tiszadadán nem kellett tárgyalnom, ugyanis a településnek nem volt adóssága, ezért plusz támogatást kapott a kormánytól a község. Az önfenntartó gazdálkodásnak nincs vége, mert mindig vannak újabb ötletek, amiket a falu vezetése szeretne megvalósítani. Az önfenntartás mellett az idegenforgalom terén is nagy jövő áll a települs előtt, ugyanis része a térség településeit összefogó kiemelt turisztikai övezetnek. Elmondhatjuk, hogy él, működik és fejlődik Tiszadada. Magam is vidéki vagyok, s jól tudom, hogy képzéssel, tanulással, szorgalommal kiváló szakemberek és mesteremberek lehetünk, akik felelősséget éreznek családjukért, a közösségért, településükért – tette hozzá a honatya.
Az ünnepséget műsorukkal színesítették a Tiszadadai Holló László Általános Iskola tanulói, majd Földes Gábor plébános és Fazakas Alpár református lelkipásztor megáldották az új üzemet, amit a vendégek meg is tekinthettek belülről, s láthatták, hogyan készül, illetve hogyan csomagolják a tiszadadai ivólevet.

 

Az ünnepségen a megyei önkormányzatot Baracsi endre alelnök úr képviselte.

 

Forrás: szon.hu