„Határmenti régiók fejlesztési együttműködésének lehetőségei 2016-ban” konferencia

A Megyeháza Dísztermében 2016. szeptember 20-án megrendezett konferencián olyan jeles előadók tették tiszteletüket, mint Bocskor Andrea, az Európai Parlament képviselője; Pataki Csaba, Szatmár Megye Tanácsának elnöke; Dr. Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének és összehangolt fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosa; Mester András, a KMKSZ alapszervezeti elnöke és Mezőgecse polgármestere; Dr. Kondra Laura, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezetője és Dr. Kerülő Judit, a Nyíregyházi Egyetem oktatási rektorhelyettese. A rendezvény célja a határmenti területekkel való együttműködés elősegítése, fejlesztése egy gazdasági, kulturális és oktatási szempontból is versenyképes jövő megteremtése érdekében.

A Nyíregyházi Egyetem és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat közös szervezésében megtartott esemény a két intézmény szoros együttműködését jelképezi. A jövő szempontjából elengedhetetlen egy olyan kompetens képzés létrehozása, amivel a fiatalok a gyakorlatban is használható és magabiztos tudás birtokába kerülnek – ennek jelentőségét hangsúlyozta Dr. Kerülő Judit, a Nyíregyházi Egyetem oktatási rektorhelyettese.   

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye nemzetközi kapcsolatai az elmúlt években kiszélesedtek, és számos nemzetközi projektben is testet öltöttek. A fejlesztési célok eléréséhez a különböző nemzetközi pályázatok nyújtanak segítséget. A megye sajátos fekvésének köszönhetően, 3 országgal határos. A geopolitikai helyzetből és területi integritásból eredően megyénknek tradicionálisan szoros kapcsolata van Kárpátaljával és Szatmár megyével. Ezeket az adottságokat felhasználva lehetőség adódik a gazdaságilag elmaradottabb területek felzárkóztatására. A rendezvény célja a szakmai kapcsolatok építése és fejlesztése volt.

A térség gazdaságának és kulturális életének fellendítése szempontjából fontos a turisztikai értékek komplex turisztikai termékké formálása. A sokszínű, multikulturális Európában számos olyan érték van, amely vonzó turisztikai célponttá teheti az adott desztinációt. A térség turisztikai vonzerejének növelése által gazdasági fellendülés várható, így az elmaradottabb területek felzárkóztathatók. A régió földrajzi adottságai különösen kedveznek a turizmus fejlesztésének.

A többoldalú gazdasági kapcsolatok terén tett közös erőfeszítések révén minden lehetőség megvan arra, hogy az együttműködést új szintre emelkedjen.

Fotó: Szarka Lajos